27
מאי
מופיע בקטגוריות: משפטים ותוייג:

אירופה, הממוקמת רק שעות טיסה בודדות מישראל, מהווה היום יעד מועדף לישראלים רבים המעוניינים להגר לאחת מהמדינות החברות בגוש היורו. אם לפני עשור גרמניה ואחריה פולין היו שער הכניסה לגוש, היום קיימות אפשרויות רבות אחרות שאחת הנפוצה בהן היא דווקא פורטוגל. מהן הדרישות על מנת לקבל דרכון פורטוגלי ומדוע, בעצם, אתם מעוניינים בדרכון כזה? כל זאת במאמר לפניכם.

בשנת 2013 הודיעה פורטוגל כי קיבלה החלטה לאפשר לצאצאי מגורשי ספרד ופורטוגל לאורך השנים לחזור למדינה ולקבל אזרחות. שנתיים נוספות המתינו בסבלנות הזכאים, עד לאפריל 2014 ואז החלה נהירה למשרדי עורכי הדין המטפלים בקבלת האזרחות. הדרישות שהציגה פורטוגל לקבלת האזרחות היו פשוטות למדי:

  • שם משפחה בעל ניחוח ספרדי (שהיה נפוץ במדינות לצד הים התיכון כמו טורקיה, בולגריה ויוון) כמו גם מדינות צפון אפריקה כמו מרוקו, לצד צאצאי משפחות שמקורן בספרד או מדינות אירופאיות סמוכות.
  • קבלת אישור מהקהילה המקומית בפורטוגל לאחר הצגת הוכחות שונות כמו עצי משפחה או קברים של בני המשפחה שעברו בדרכם בספרד או פורטוגל בתקופת הגירוש.

מה הקשר בין מגורשי ספרד ספרד למגורשי פורטוגל?

בשנת 1492 החליט מושל ספרד לגרש את כל היהודים המתגוררים בתחומה. כמובן, מדינת ישראל עדיין לא הוקמה והיהודית מצאו עצמם נפוצים לכל עבר. המדינה הסמוכה לספרד, פורטוגל, קיבלה אליה בתחילה את המהגרים החדשים – אך לאחר חמש שנים בלבד החליטה גם היא לגרשם. לכן, פורטוגל מתייחסת היום למרבית מגורשי ספרד כאילו גורשו גם מתחומה ומעניקה להם את הזכות לקבל דרכון פורטוגלי. היות ותהליך הוצאת דרכון ספרדי בספרד הוא מורכב יותר ומחייב ידיעה של השפה הספרדית – רבים בוחרים בדרך המהירה באמצעות הדרכון הפורטוגלי.

מדוע כדאי להחזיק בדרכון אירופאי?

פורטוגל, המשתייכת לגוש היורו, מעניקה לאזרחיה אפשרות לעבוד, להתגורר, לרכוש נדל"ן מכל סוג ואף ללמוד במוסדות גבוהים ברחבי אירופה. אזרחות נוספת מאפשרת, במידת הצורך, להגר למדינה זרה למספר שנים או לחיים שלמים. היתרון הגדול של קבלת דרכון פורטוגלי הוא שבעת שאושרה לכם זכאות גם בני משפחתכם (כולל הילדים) יתקבלו בזרועות פתוחות במדינות החברות בגוש היורו.

כיצד מגדילים את הסיכויים לזכות בדרכון הפורטוגלי

חשוב להבין כי לא כל המבקשים לקבל דרכון פורטוגלי אכן יצליחו לקבלו – גם אם הוכיחו מעל לכל ספק כי מקור משפחתם בספרד. בדומה לתהליך הנעשה במדינות רבות יש לעבור מספר משוכות בירוקרטיות ולהשיג את המסמכים המתאימים. בין השאר הסתייעות בגינאולוגים מהימנים המתחקים אחר העץ המשפחתי הסבוך מאות שנים אחורה לצד ליווי על ידי עורכי דין הבקיאים בנבכי מחלקות ההגירה במדינה יגדילו את הסיכוי לקבלת הדרכון המיוחל.

משרד עו"ד יונתן גולן עוסק בשנים האחרונות בסיוע לישראלים ממוצא ספרדי המעוניינים לבחון את זכאותם לקבלת הדרכון הפורטוגלי ומסייע באיתור המסמכים הדרושים, לצד יצירת הקשרים המתאימים עם הקהילה היהודית בפורטוגל.

אפשרות התגובות סגורה

אפשרות התגובות סגורה.