27
מאי
מופיע בקטגוריות: משפטים ותוייג:

חובת ההורים לכלכל את ילדיהם מובנת מאליה כאשר בני הזוג נשואים ומתגוררים תחת אותה קורת גג. אך, במקרה של פרידה וגירושין, הצורך לכלכל את הילדים מתחלק בין שני בני הזוג. אם בעבר היה נהוג כי הילדים התגוררו עם האם והאב שילם את מזונות ילדיו, היום, המשפחה המודרנית מורכבת בהרבה. במאמר זה ננסה לעמוד על שני אספקטים שונים הקשורים להגשת תביעת מזונות וכן דרכי ההתמודדות אם הוגשה תביעה שכזו נגדכם.

הילדים נמצאים במשמורת משותפת עמי, האם עלי לשלם מזונות?

זוגות רבים מחליטים לחלק ביניהם את השמירה על הילדים במהלך השבוע. לילדים, למעשה, יש שני בתים אליהם הם חוזרים מבית הספר. נהגי ההסעות מגיעים לשני הבתים לפי ימים קבועים ובשניהם לילדים ארונות בגדים, צעצועים ויד מחבקת. לכאורה – המצב האידיאלי עבור הילדים. הם זוכים לראות את שני ההורים במהלך השבוע ושוהים במחיצתם בצורה מאוזנת. אך מה עם תשלום המזונות? איזה הורה ישלם לאחר?

בפסיקה תקדימית של בית המשפט העליון ביולי 2017 הוחלט כי הורים החולקים משמורת משותפת על ילדים צעירים מגיל 15 אך בוגרים מגיל 6 יחלקו ביניהם את דמי המזונות ואת עלויות הטיפול בילדים אם מצבם הכלכלי דומה והכנסותיהם קרובות לשוות. בעוד שכר הדירה והמזון ישולמו על ידי כל הורה בימים שהילדים בחזקתו, הוצאות אחרות כביגוד, הוצאות רפואיות, חוגים, דמי כיס והוצאות דומות יחולקו שווה בשווה כאשר ההורה הנחשב למטפל עיקרי בילדים ידאג לניהולן בלבד. אך מה קורה כאשר אחד ההורים אינו מסוגל לשלם את דמי המזונות שנקבעו לו, כמו, למשל במקרה של פשיטת רגל?

מה אם פשטתי רגל ואיני יכול לשלם את דמי המזונות לילדי?

תקופת הגירושין היא אתגר לא קל, הן מבחינה נפשית והן בפן הפיננסי. שני בני הזוג שחלקו בהוצאות השונות לרבות הוצאות המגורים, הרכבים או חשבונות הבית השוטפים נאלצים עתה להתמודד עם כמות הכנסות שאינה משתנה והוצאות שגדלו כפליים. שתי דירות, שני רכבים שונים, שני חשבונות חשמל, מים, תקשורת ואינטרנט והיד עוד נטויה. מקרה זה מוביל רבים לחובות ואף פשיטת רגל – אך מה עם המזונות שנפסקו לילדים? במקרה זה נפנה לשירותי עו"ד להסכם גירושין.

בית המשפט בארץ מבדיל בין הזמן בו ניתן צו לכינוס המכסים לזמן בו הנושים עדיין מתדפקים על דלתות החייב. כל אחת מהתקופות מחייבת הערכות שונה וכל מקרה שונה ממשהו – לכן מומלץ להיוועץ בעו"ד המנוסה הן בדיני משפחה והן בפשיטות רגל על מנת לתבוע מזונות מפושט רגל או להתמודד עם תביעה מסוג זה.

לסיכום, אלה רק שני מקרים כלליים בהן פסיקת מזונות עשויה להגיע לבית המשפט. על מנת לזכות לפסק דין הוגן, המותאם לסיטואציה האישית של כל אחד מבני הזוג הגרושים ולטובת הילדים, מומלץ לפנות למשרדנו ליעוץ מקצועי.

 

אפשרות התגובות סגורה

אפשרות התגובות סגורה.